Naše tábory jsou 14-ti denní, přírodního charakteru a zaměření je turistické. Dětí spí ve stanech s podsadou, večery trávíme u ohně a světlo nám poskytuje baterka. Pokud není výjimečně nehostinné počasí, často podnikáme za hrou i delší výlety po okolí včetně vícedenního puťáku.
Na konci této stránky najdete ke stažení doporučený seznam věcí. Menším dětem je velmi vhodné označit oblečení jmenovkou. Je to z jednoho a velmi prostého důvodu. Oblečení mnohých malých táborníků vypadá velmi podobně, a pokud je děti odevzdají k usušení, nemusí si své osobní oblečení poté poznat. Mnohokráte se nám stalo, že po deštivém dni zůstává pětice malých modrých tepláčků, ke kterým se nám nikdo nehlásí.
Ideálním zavazadlem na náš tábor je kufr nebo velká taška, výhodou je mít s sebou i menší batůžek do autobusu, který děti mohou využít i na výlet. (děti ve věku 13-15 na vícedenní výlet ocení krosnu)
Děti tráví většinu času mimo vlastní tábořiště a mimo stany. Důležité je proto přibalit svému dítěti pohodlné sportovní boty (alespoň dvoje!!!). Dále jeden pár pohodlné prošlápnuté turistické obuvi na vícedenní výlet.
Určitě také otevřené boty, třeba sandále či kroksy na pobyt v táboře, aby daly odpočinout nohám.
Do deště je nejlepší gumová obuv, není horšího zážitku, než se obouvat do navlhlých nepromokavých a těžkých bot. Holínky ale musí být dostatečně vysoké, aby do nich nezatékala vody z pláštěnky.
Oblečení je vhodné zkombinovat tak, aby zahrnovalo škálu povětrnostních podmínek od srpnových veder až po případné nízké teploty, které se mohou koncem léta v ranních hodinách vyskytovat. Není dobré zabalit 30 krátkých triček a opomenout triko s dlouhým rukávem.
Nutné je také počítat s deštěm. Nepromokavá bunda zaručeně po několika propršených dnech promokne a špatně se suší. Pláštěnka je na déšť výhodnější, nepromokne a schne rychleji. To ovšem neplatí pro ty nejlevnější pláštěnky, které mají děti často na jedno použití.
V seznamu povinného vybavení je napsán ešus. Léty prověřený ešus má nad ostatním nádobím své nesporné výhody.
K ešusu neodmyslitelně patří i plechový hrníček. Umělohmotné kelímky jsou ze stejného důvodu vrcholně nepraktické a svým majitelům přináší spíše zlost než užitek.
Láhev by měla mít dostatečný objem, ideálně okolo jednoho litru. Malé lahve o objemu cca 250 ml dítě vypije za několik minut po odchodu z tábora a pak trpí žízní. Láhev musí být dostatečně odolná, aby vydržela manipulaci po dobu 14-ti dní, měkký plast se jednoduše zmačká a protrhne.
Za nocí temných je jediným dostupným zdrojem světla baterka. Kapesní svítilna stačí prakticky jakákoliv a to i nepříliš drahá. Energii poskytují klasické normální a běžně sehnatelné články.
Neméně důležitá je výdrž svítilny. V módě jsou nejrůznější „baterky“ na klíče nebo malé svítilničky do kapsy poháněné několika knoflíkovými bateriemi. Nejen, že si jimi Vaše dítko v noci neposvítí dostatečně daleko na cestu, ale jistě s nimi nevydrží svítit po celých 14 dní. Pořádní kapesní svítilna je nezbytnou součástí vybavení na tábor !
Potenciálním zdrojem budoucích nepříjemností jsou na táboře cenné věci a drobná, ale drahá elektronika. Je nutné si uvědomit, že stan není trezor a i samostatné elektronice nesvědčí časté střídání teplot, kdy se vnitřní součástky mohou orosit. Na táboře není ani běžně dostupná elektřina. Proto veškeré drobnosti poháněné elektřinou ze sítě ať raději zůstanou doma.
Stejně tak ztráta drahého zlatého řetízku nikoho jistě nepotěší. A přesto, pokud se hrají hry v lese, na louce nebo jen na lesní cestě se v zápalu herního boje takový řetízek snadno přetrhne a skončí zašlapán hluboko v listí a jehličí.
Doporučujeme, aby Vaše dítko bylo při balení zavazadla. Děti jsou na táboře tak trochu odkázáni i sami na sebe a musí se tedy na sebe své dovednosti spolehnout. Pokud dítě ví, jaké věci s sebou přesně veze, vyhne se zbytečnému stresu, kdy potřebuje najít konkrétní věc a opakovaně prohlíží celé své zavazadlo a je na pochybách, jestli mu to vůbec rodiče přibalili.
Znalost svých věcí pomáhá i při poznávání „zapomenutých“ triček a mikin.
Samozřejmě svačina je nutná, cesta trvá často i 2 hodiny a po cestě bude jistě hlad. Ovšem i taková svačina může nehezky potrápit. Pokud je jídla moc, vydrží dlouho a v teple se kazí. I takový krásně osmažený řízek dokáže v letním horku pořádně potrápit žaludek. Svačiny by mělo být tolik, aby vystačilo na cca 2 jídla (ihned po odjezdu a potom při svačinové přestávce během cesty). V táboře už čeká námi připravený lehký oběd nebo svačina.
Řidiči autobusů mají rádi autobus čistý bez hromady rozdrobených brambůrků nebo křupek. Proto by přibalené dobroty do batůžků neměly drobit.